Home » Fellowships » Past Fellowships 2004 – 2015

Past Fellowships 2004 – 2015

Woolf Fisher Fellowships 2004

Rewarding educational excellence in teaching

Dr Graham Stoop – Principal
Burnside High School

Stephen Watt – Principal
Kelston Boys’ High School

Kelvin Davis – Principal
Kaitaia Intermediate School

Anne Mackintosh – Principal
Greerton Village School

Richard Newton – Principal
St Clair Primary School

Jonathon Tredray – Principal
Northcross Intermediate School

Dr Caroline Seelig – Education Services Manager
Nelson Marlborough Institute of Technology

Deanne Andrews – Teacher of Biology
Otago Girls’ High School

Bruce Barnes – Teacher of Outdoor Education
Westland High School

Emma Beale – Teacher of Literacy
Tangaroa College

Pauline Bendall – Teacher of Physics
Epsom Girls Grammar School

Beryl Blucher – Teacher of Social Sciences
Orewa College

Monique Bryden – Teacher of Chemistry
Avondale College

Margaret Crawford – Teacher of English
New Plymouth Girls’ High School

Garith Farr – Teacher of Geography
Inglewood High School

Ngaire Gardner – Teacher of Art
Queen’s High School

Stacey Gordon – Teacher of Biology
Dargaville High School

Suzanne Johnston – Teacher of English
Waitaki Girls’ High School

Kin Ip Kenneth Leung – Teacher of Mathematics
Edgewater College

Dr Nicholas Marsh – Teacher of Chemistry
The Manurewa High School

Joan Mills – Outstanding Teacher
Cambridge High School

Shaun Oughton – Teacher of Art
Waimea College

 

Woolf Fisher Fellowships 2005

Rewarding educational excellence in teaching

Kieron Fouhy – Principal
St Peter’s College, Epsom

Chris Grinter – Principal
Rotorua Boys’ High School

Brent Lewis – Principal
Avondale College

Margaret McLeod – Principal
Wellington Girls’ College

Sue Ashworth – Principal
Paparoa Street School

Geoff Lovegrove – Principal
Lytton Street School

Anne Malcolm – Principal
Ponsonby Primary School

Dr Laurie Thew – Principal
Manurewa Central Primary School

Clare Crawley – Deputy Chief Executive – Strategy
Universal College of Learning

Neil Carroll – Academic Director
Wellington Institute of Technology

Kim Tattersall – Outstanding Teacher – Classics
Wellington College

Tepiki Brown – Teacher of Graphics
James Hargest High School

Justine Butler – Teacher of Economics
Golden Bay High School

Gayle Clements – Teacher of English
Otorohanga College

Jessica Douglas – Teacher of Art
Northcote College

Denise Edwards – Teacher of Mathematics
Selwyn College

Moira Fraser – Teacher of Mathematics
Edgecumbe College

Peter Haworth – Teacher of Commerce
Wairarapa College

Stuart Kelly – Teacher of English
Waiuku College

Raewyn Lightoller – Teacher of Accounting
Stratford High School

Alan Martin – Teacher of Science
South Otago High School

Stewart McKissock – Teacher of Graphics & Technology
Birkenhead College

Urmila Mehta – Teacher of Chemistry
Lynfield College

Barry Petherick – Teacher of Chemistry
Waiopehu College

 

Woolf Fisher Fellowships 2006

Rewarding educational excellence in teaching

Ross G. Brown – Headmaster
Napier Boys’ High School

Bruce Ritchie – Principal
Massey High School

Prue Taylor – Principal
Christchurch Girls’ High School

Simon Peek – Associate Principal
Macleans College

Michael Gardner – Principal
West Harbour School

Terry Hewetson – Principal
Glen Eden Intermediate School

Janice Shramka – Principal
Karori West Normal School

Peter Simpson – Principal
Belfast Primary School

Andrew Codling – Deputy President, Academic
UNITEC Institute of Technology

John Bird – Teacher of English
Havelock North High School

Philippa Doig – Teacher of Languages
Hutt Valley High School

Peter Fergusson – Teacher of Biology
Whakatane High School

Jean Grattan – Teacher of Biology
Otumoetai College

Sue Holmes – Teacher of Mathematics and Science
Kamo High School

Peter Jaques – Teacher of Mathematics
Takapuna Grammar School

Diana and Denis McMurtrie – Outstanding Service as Teachers
Papanui High School

Tony Meechang – Teacher of Physical Education
Central Southland College

Geoff Moorhead – Teacher of Geography
Howick College

Nigel Pettigrew – Teacher of Physics
Matamata College

Philippa Rendall – Teacher of Literacy
Riccarton High School

Tina Smith – Teacher of History
Lincoln High School

Janetta Van Maren – Teacher of Geography
Upper Hutt College

Margaret Wynne-Jones – Teacher of Drama
Hamilton Girls’ High School

 

Woolf Fisher Fellowships 2007

Rewarding educational excellence in teaching

Wayne Dixon – Principal
South Otago High School

Trevor McIntyre – Headmaster
Christchurch Boys’ High School

Tim O’Connor – Rector
Palmerston North Boys’ High School

Cheryl Doig – Principal
Fendalton Open Air School

Marilyn Gwilliam – Principal
Papatoetoe Central School

Eric Shaw – Principal
Highlands Intermediate School

Gary Sweeney – Principal
Pukekohe Intermediate School

Lawrence Arps – Director Academic Services
Tai Poutini Polytechnic

Gordon Robertson – Deputy Principal
Glendowie College

Mary-Anne Blair – Teacher of English
Napier Girls’ High School

Cushla Brown – Senior Teacher
Northern Health School

Pamela Dowling – Teacher of Mathematics
Mahurangi College

Christopher Franklin – Teacher of Physical Education
Nelson College

Leigh Hucker – Teacher of Physics
Hawera High School

Robyn Jamieson – Teacher of English
Hillcrest High School

Darryl Leath – Teacher of Physics
New Plymouth Boys’ High School

Joe MacDougall – Teacher of Chemistry
Mt Roskill Grammar School

Margaret Nightingale – Teacher of Biology
Rangitoto College

Craig Waller – Teacher of Mathematics
Westlake Boys’ High School

Kerry Wootton – Teacher of Visual Arts
Wellington High School

 

Woolf Fisher Fellowships 2008

Rewarding educational excellence in teaching

Ken Havill – Principal
Western Springs College

John Laurenson – Headmaster
Shirley Boys’ High School

Dave Turnbull – Principal
Cashmere High School

Mark Brown – Principal
Victory Primary School

Mark Johnson – Principal
Puketapu School

Allan Mitchell – Principal
Otatara School

Anthony Sissons – Headmaster
King’s School

John Snook – Deputy Chief Executive
Waiariki Institute of Technology

Allison Barrett – Teacher of Physics
Pakuranga College

Glenys Bigge – Teacher of English
Cambridge High School

Myra Francis – Teacher of French & German
Westlake Girls High School

Gavin Jennings – Teacher of Physics
Auckland Grammar School

Lynda Keer-Keer – Teacher of Chemistry
Burnside High School

Patrick McEntee – Teacher of Mathematics
Havelock North High School

Christine McIndoe – Teacher of English
Ashburton College

Craig Steed – Teacher of Chemistry
Freyberg High School

 

Woolf Fisher Fellowships 2009

Rewarding educational excellence in teaching

Rod Galloway – Principal
George Street Normal School

Elizabeth Horgan – Principal
St Joseph’s School

Douglas McLean – Principal
Whakatane Intermediate School

Kelvin Whiting – Principal
Hillcresh High School

James Lonergan – Deputy Principal
Macleans College

Kenneth Clark – Teacher of Chemistry
Taieri College

Gregor Fountain – Teacher of History
Wellington College

Johan Gloy – Teacher of English
Kapiti College

Meryl Howell – Teacher of English
Orewa College

Peter Huzziff – Teacher of Biology
Avondale College

Adrienne Krzanich – Teacher of Geography
Kaipara College

Johanna McHardy – Teacher of Mathematics
Mount Albert Grammar School

Lawrence Naicker – Teacher of Mathematics
Papakura High School

 

Woolf Fisher Fellowships 2010

Rewarding educational excellence in teaching

Dale Burden – Headmaster
Mount Albert Grammar School

Garry de Thierry – Principal
Rotorua Intermediate School

Kevin Mackay – Principal
Greytown Primary School

Mary Pupich – Principal
Paparoa Range School

Sandra Sidaway – Second Principal
Burnside High School

Kenneth Benn – Teacher of Physics
Palmerston North Boys’ High School

Margaret Cotter – Teacher of History
Auckland Girls’ Grammar School

Stephen Graham – Teacher of Economics
Tauranga Boys’ College

Christine Gratton – Teacher of English
Westlake Boys’ High School

Dana Livesay – Teacher of English
Wanganui High School

Adrienne Krzanich – Teacher of Geography
Kaipara College

Brendon Monk – Teacher of Chemistry
Paraparaumu College

Heather McLennan – Teacher of Chemistry
Epsom Girls Grammar School

Mark Robinson – Teacher of Geography
Long Bay College

 

Woolf Fisher Fellowships 2011

Rewarding educational excellence in teaching

Greg Watson – Princpal
Mt Roskill Grammar School

Jane Milner – Principal
Redoubt North Primary School

Peter Verstappen – Principal
Southbridge School

Pauline May – Principal
Levin East School

Ann Greenaway – Deputy Principal
Wellington East Girls’ College

Mary Simonsen – Teacher of English
Hastings Girls’ High School

Nigel Mitchell – Teacher of English
Tawa College

Philip Lloyd – Specialist Calculus Teacher
Epsom Girls Grammar School

Rebecca Astwood – Teacher of Mathematics
Katikati College

Jane Hill – Teacher of Physics
Whangarei Boys’ High School

Elizabeth Lewis – Teacher of Biology
Horowhenua College

Nicholas Kingston – Teacher of Biology
Birkenhead College

Graeme Moran – Teacher of History
Western Springs College

Grahame Cope – Teacher of Geography
Rangitoto College

Christine Cheyne – Teacher of Languages (French)
Gore High School

 

Woolf Fisher Fellowships 2012

Rewarding educational excellence in teaching

Sue Hume – Principal
Avonside Girls’ High School

Jennifer Ellis – Principal
New Plymouth Girls’ High School

John Bockett – Principal
South New Brighton School

Simon Heath – Principal
Renwick School

Neil Haywood – Associate Headmaster
Shirley Boys’ High School

Paul McWilliam – Deputy Headmaster
Christchurch Boys’ High School

Karen Eder – Assistant Principal
Christchurch Girls’ High School

Michael Fowler – Deputy Principal
Hagley Community College

David Taylor – Teacher of English
Northcote College

Andrew Hope – Teacher of Mathematics
New Plymouth Boys’ High School

Trevor Barge – Teacher of Geography
Mountainview High School

Michelle Gourley – Teacher of Classical Studies
Kaiapoi High School

 

Woolf Fisher Fellowships 2013

Rewarding educational excellence in teaching

Madeline Gunn – Principal
Epsom Girls’ Grammar School

Judy Dixon – Principal
Frankton School

Helen Malcolm – Principal
Waipahihi School

Mark Genet – Principal
Peterhead School

Shirley Wilson – Director Education
Christchurch Polytechnic

Warren Lincoln – Outstanding Teacher of History
Auckland Grammar School

Joanna Morris – Teacher of English
Karamu High School

Jennifer MacDonald – Teacher of English
Mahurangi College

Prudence Casey – Teacher of Biology
Otago Boys’ High School

Ashwin Reddy – Teacher of Physics
Lynfield College

Allick Lal – Teacher of Physics
Macleans College

Darrell Harvey – Teacher of Mathematics
Wellington College

Nicola Shanley – Teacher of Visual Art
Burnsidei High School

 

Woolf Fisher Fellowships 2014

Rewarding educational excellence in teaching

Daniel Reddiex – Rector
King’s High School

Murray McDonald – Principal
Aberdeen School

Stuart Cameron – Principal
Sumner School

Diana Tregoweth – Principal
Owairaka District School

Ngaire Joy Nielsen – Teacher of Chemistry
Whangarei Girls’ High School

Matthew Russell – Teacher of Chemistry
Westlake Boys’ High School

Linda Orton – Teacher of Classical Studies
Havelock North High School

Gavin Parratt – Teacher of Commerce
Mount Roskill Grammar School

Maree O’Donoghue – Teacher of English
Palmerston North Girls’ High School

Angee Robertson – Teacher of English
Shirley Boys’ High School

Aaron O’Brien – Teacher of History
Selwyn College

Janet McCallister – Teacher of Languages
Wellington Girls’ College

Irene Bennet – Teacher of Mathematics
Botany Downs Secondary College

Helen Wiessing – Teacher of Mathematics
Dargaville High School

Woolf Fisher Fellowships 2015

Rewarding educational excellence in teaching

Steve Bovaird – Principal
Lynfield College

Gary Moore – Principal
Rutherford College

Robin Staples – Principal
Southern Cross Campus

Leon Fourie  – Executive Dean
Unitec Institute of Technology

Yvette Isherwood – Teacher of English
Trident High School

Tristan Riley – Teacher of Chemistry
Nelson College

Hamid Abu-Shanan – Teacher of Physics
Wellington College

Alka Rhode – Teacher of Physics
Auckland  Girls’ Grammar School

Esme Danielsen – Teacher of Mathematics
Onslow College

Michelle Dalrymple – Teacher of Mathematics
Cashmere High School

Douglas Udy-Bothwell – Teacher of Mathematics
Rangitoto College

Linda Richards – Teacher of Geography
Wakatipu High School

Ros Cameron – Teacher of Visual Art
Wellington East Girls’ College

Woolf Fisher Fellowships 2016

Rewarding educational excellence in teaching

Julia Davidson – Principal
Wellington Girls’ College

David Ferguson – Headmaster
Westlake Boys’ High School

Andrew Bird – Principal
Muritai School

Russell Burt  – Principal
Pt England School

Andrew Larson – Principal
Fairfield School

Ian Scoltock – Teacher of Chemistry
Mt Albert Grammar School

Sally Withers – Teacher of Chemistry
Marlborough Boys’ College

Philip Irwin – Teacher of Physics
Avondale College

Jason Ellwood – Teacher of Mathematics
Otumoetai College

Mark Houghton – Teacher of Mathematics
Timaru Girls’ High School

Kane Boulton – Teacher of Geography
Napier Boys’ High School

Russ Maged – Teacher of Geography
Papatoetoe High School

Mark Mortensen – Teacher of Media Studies
Newlands College

John Hayden – Teacher of Classical Studies
Waitaki Girls’ High School

 

Click here to see current year Fellowships.